۱۸ تیر ۱۳۸۷

يك برنامه سه روزه از جنگل ابر براي چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه هفته بعد (26 ، 27 و 28 تيرماه) به اتفاق 19 نفر از دوستان داريم كه اميدوارم خيلي خوش بگذره. چند وقتي بود كه به فكر رفتن به جنگل‌هاي ابر بودم و هر بار به دلايل مختلف اين امكان وجود نداشت. اما خوشبختانه اين بار با تعدادي از دوستان به جنگل‌هاي ابر خواهيم رفت و سه روزي از هر چه شهر، شهرنشيني و استرس‌هاي مسخره در محيط كار است به دور خواهم بود.

فعلاً اين اطلاعات رو كه سعيد فرهنگ برايم فرستاده را داشته باشيد تا ببينيم چه مي‌شود:
جنگل ابر يكي از جنگل‌هاي ايران واقع در 35 كيلومتري شمال شرق شاهرود است، زيبايي آن چيزي فراتر از يك جنگل است چون يك اقيانوس ابر اضافه‌تر از جنگل‌هاي شمال و شمال غرب دارد. اين جنگل در استان سمنان در نزديكي روستاي ابر واقع شده است و تقريباً مرز استان سمنان و گلستان است، جايي كه از ضخامت كوه‌هاي البرز كاسته مي‌شود و ابرهاي گرفتار در پشت اين ديواره از لابه‌لاي دره‌ها به سمت جنوب سرازير مي‌شوند به همين خاطر تقريباً از بعدازظهر تا نيمه‌هاي شب با سرد شدن هوا چنان مي‌نمايد كه جنگل بر روي ابرها سوار شده است. ديد كاملاً محدود و شب بسيار سرد است. اين اتفاق منطقه ابر را دگرگون كرده و آب و هوايي متفاوت از استان سمنان به آن داده است.
جنگل ابر شاهرود با 35 هزار هكتار وسعت به سه دليل براي دنيا اهميت دارد. اول اينكه قسمتي از جنگل‌هاي باستاني هيركاني است و گياهان دارويي آن كم‌نظير است دليل دوم مربوط به "اكوتن" اين ناحيه مي‌شود يعني مرز ميان بند بين دو اكوسيستم منطقه بياباني و جنگلي است به طوري كه در جنگل‌هاي اين ناحيه درختان سوزني برگ را در كنار درختان پهن برگ مشاهده كرد كه اين امر در گونه‌هاي جانوري هم تاثيرگذار بوده است و دليل سوم آنكه به خاطر جغرافياي خاص منطقه كه دو منطقه كم ارتفاع و بلند را در كنار هم قرار داده است ما شاهد تشكيل اقيانوس ابر در ان منطقه هستيم كه پديده كم‌ نظيري در دنيا محسوب مي‌شود.

در جنگل ابر، آسمان به زمين مي‌آيد و راه رفتن ميان ابرها رويايي است دست‌يافتني، آنجا سوار بر ابر سفر مي‌كني ....
مي‌خوام توي اين سه روز به خودم، زندگي‌ام و آينده‌ام با تعمق بيشتري نگاه كنم، خدا را چه ديدي شايد تصميم‌هايي رو كه چندين وقت است توي ذهنم دارم و نهايي كردم و ....